A felhasználói élmény fokozása és a személyre szabott ajánlatok érdekében, valamint kényelmi, illetve statisztikai célból weboldalunk cookikat (sütiket) tárol a készülékén és webszervereken. Ezen adatok tárolásának módja a “Beállítások” feliratra kattintva módosíthatók. Ha hozzájárul a sütik használatához, kattintson az "Elfogadom" gombra. Részletesebb információ az Adatkezelési tájékoztató-ban található.

Menü

Szalagfűrész, vagy tárcsás fűrészgép?

Szalagfűrész, vagy tárcsás fűrészgép?

A fémipari szalagfűrész egy kiváló forgácsológép, amely fűrészszalag segítségével képes a teljesség igénye nélkül szinte bármilyen fém alapanyagból készült munkadarabot elfűrészelni. A hegesztett, végtelenített fűrészszalag jól megválasztott típusával és az adott feladatokra alkalmas szalagfűrész géppel darabolhatók szénacélok, szerszámacélok, rozsdamentes acélok, ötvözött és ötvözetlen anyagok, továbbá alumínium öntvények és speciális acél félék is egyaránt.

A citygreen.hu csapata kérdezett minket a manapság használatos szalagfűrészgépek működéséről, azok alapjairól és kialakításukról. Megkeresésük alapján részletes összefoglalót állítottunk össze, melyet weboldalukon is közzé tettek az elmúlt napokban. Innen jött az ötlet, hogy megvizsgáljuk részleteibe menően a szalagfűrész előnyös és hátrányos tulajdonságait, illetve össze is hasonlítottuk a manapság használatos tárcsás daraboló fűrészgépekkel.

A szalagfűrész kialakítását tekintve

Kialakításuk és teljesítményük, valamint felszereltségük alapján léteznek vízszintesen és függőlegesen (horizontális és vertikális) működő szalagfűrészek. Az álló szalagfűrészek (vertikális fűrészgép) esetén a fűrészszalagot futtató, két darab kerék egymás alatt helyezkednek el, így a fűrészszalag is függőleges irányban fut a munkatér területén. A vízszintes szalagfűrészek (horizontális), vagy más néven keretes szalagfűrész berendezések esetén a szalagvezető kerekek egymás mellett, vízszintesen helyezkednek el. Egy ilyen kivitelű szalagfűrész további két csoportra osztható fel, melyek közül az egyik a billenőkeretes szalagfűrész, a másik pedig a kétoszlopos szalagfűrész.

Vertikális, azaz álló szalagfűrész

Horizontális, azaz billenőkeretes szalagfűrész

Billenőkeretes és kétoszlopos szalagfűrész gépek

Két-oszlopos szalagfűrész esetén a fűrészkeretben lévő szalagvezető kerekek egymás mellett, vízszintesen helyezkednek el. A fűrészkeret fel-le mozgása fogasléc és fogaskerék meghajtással működik. A kétoszlopos modellek kimondottan az ipari szalagfűrész gépek osztályába tartoznak.

Kattintson ide webáruházunk szalagfűrész kínálatának megtekintéséhez

Egy jól felszerelt, kétoszlopos, automata, adagolós szalagfűrész ipari körülmények között szinte bármilyen darabolási feladatot képes teljesíteni teljesen automata üzemmódban. Ez azt jelenti, hogy a gép számára csak a betöltő rész folyamatos etetéséről kell gondoskodnia a felhasználónak. A fűrészgép beállítása, darabszámok és méretek megadása, vágási paraméterek beállítása előre megadott adatok alapján történik. Egy modern gyártó üzemben a szalagfűrész a nap 16-20 órájában dolgozik számítógépről, online (távoli asztal) betáplált paraméterek szerint, a gép etetését és anyagelszedését pedig egy-egy robot végzi. Így emberi erőforrásra mindössze a folyamatos ellenőrzéshez és karbantartáshoz van szükség, a gyártósor produktív és hatékony működése ezáltal garantált.

Kétoszlopos szalagfűrészgép

Szalagfűrész előnyei a fűrésztárcsás darabolóval szemben

A fémvágó tárcsás fűrészgép egy szintén nagyon hatékony eszközök. Megkülönböztetünk kézi gyorsdarabolókat, melyeken sokesetben nem is fémfűrésztárcsa, hanem nagyméretű flex korong található.

Fémipari tárcsás darabolófűrész - fűrészgép

Gyorsdaraboló gép

Ezek a gépek adott esetben gérvágásra is alkalmasak. Egyik legfőbb hátrányuk, hogy a fűrészelési szerszámfelület a fűrésztárcsa átmérőjétől függ, ezáltal a vágófelület kisebb a szalagfűrészhez képest. A kézi gyorsdarabolók ebből fakadó kialakítása gérvágás szempontjából kimondottan előnytelen, hiszen a fűrésztárcsa szögben történő folyamatos mozgatása kevés használat után növekedni kezd, így holtjáték alakul ki a satu és a gyorsdaraboló fejegysége között. A szalagfűrészek ebből a szempontból lényegesen előnyösebbek, hosszútávon lehetséges velük mindig precízen és méretpontosan dolgozni.

A szalagfűrészek gazdaságos felhasználását tekintve is megvizsgáljuk ezen kiváló masinák előnyeit és hátrányait, melyet a következő cikkünkben teszünk közzé hamarosan...